Velikonoční zvyky a tradice

Blíží se Velikonoce a s nimi oblíbené zvyky a tradice, které je radost dodržovat.


30. 4. 2016


Velikonoce jsou původem svátky jara a slaví se vždy po prvním jarním úplňku. Jsou to také nejvýznamnější křesťanské svátky, spojené s památkou umučení a vzkříšení Ježíše Krista. Křesťané se na Velikonoce připravují čtyřicetidenním půstem, který začíná Popeleční středou a trvá do Velikonoční neděle.

Jak se tedy řádně připravit a co dělat v jaké dny před Velikonocemi?
ŠKAREDÁ STŘEDA: Je načase uklidit, vymést všechen nepořádek, otevřít okna a pustit do celého domu čerstvý vzduch.

ZELENÝ ČTVRTEK: Měli byste si dát k jídlu něco zeleného (zelí, špenát, hrách), abyste byli celý rok silní a zdraví. Dříve lidé vstávali časně a omyli se rosou, pokud to zvládnete, dejte si studenou sprchu, měla by zabránit nemocem.

VELKÝ PÁTEK: Den nejpřísnějšího půstu připomíná smrt Ježíše Krista. Někteří lidé věří, že se otevírá země a vydává poklady. Otevírá se dokonce i hora Blaník a prý je možné spatřit blanické rytíře. Dle tradice se nemá prát prádlo či pracovat na poli a v sadu. Také se nemá nic půjčovat, prodávat a darovat.

BÍLÁ SOBOTA: Končí půst, který trval 40 dní. Pokud nemáte upečený mazanec, beránka a nachystaná barevná vajíčka, pusťte se do toho. Kdo chce vyrazit v neděli koledovat, plete si pomlázku.

VELIKONOČNÍ NEDĚLE: Je čas pozvat celou rodinu a hosty ke slavnostně vyzdobenému stolu. Pro věřící je to den, kdy vstal Ježíš z mrtvých.

VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ: Koledujte, polévejte vodou – pro zdraví a sílu, nebo hledejte vajíčka od velikonočního zajíčka.