Velikonoční malování vajíček

Připravili jsme pro vás několik způsobů, jak vajíčka na Velikonoce ozdobit.


30. 4. 2016


Jak na to?
Maluje se na vajíčka uvařená natvrdo nebo na vyfoukaná. Vyfoukaná vydrží déle a hezky vypadají na široké barevné stuze jako dekorace do bytu. Jsou ale křehčí, tak při zdobení musíte dávat větší pozor. Připravili jsme pro vás několik způsobů, jak vajíčka na Velikonoce ozdobit.

Kreslení fixy, malování vodovkami a temperovými barvami
Tady se můžete pořádně vyřádit. Fantazii se meze nekladou. Ozdobit vajíčko můžete jakkoli – kytičky, pruhy, puntíky, čárky, tečky, zvířata nebo třeba celá krajinka … dejte si ale pozor, aby vám barvy pořádně zaschly. Pokud máte vajíčko natvrdo uvařené, je dobré ho při barvení držet v ubrousku nebo kusu látky, namalovat ho z jedné strany, počkat až zaschne a poté malovat druhou stranu. Pokud máte vajíčko vyfoukané, může se zdobit napíchnuté na špejli.

Barvení
Můžete použít barvy potravinářské nebo přírodní – například pro hnědou barvu vařte vajíčka v cibulových slupkách.

Obtisky, samolepky
Na obarvených vajíčkách vypadají krásně také samolepky s velikonočními motivy.

Hezky vypadá zdobení vajíček pomocí rostlin. Můžete použít třeba trojlístek nebo list pampelišky, přiložit ho na vajíčko, vajíčko „obléct“ do silonky a pak dát obarvit do cibulových slupek.

Vosková technika
S touto technikou by vám měl pomoci dospělý. Na konec tužky se zapíchne špendlík. Nad svíčkou se ve lžíci rozehřeje kus voskovky a rozehřátým voskem se pak maluje na vajíčko. Musíte malovat rychle a krátkými tahy, protože vosk rychle tuhne. Hezky vypadají voskové barvy jak na bílém, tak i na nabarveném vajíčku.

Seškrabávaná vosková technika
Nejdřív se vajíčko obarví, třeba na červeno. Pak se na něj maluje voskovkami. Vosk se nechá ztuhnout a vajíčko se opět obarví, tentokrát na tmavší barvu, třeba modrou. Když vajíčko vychladne, můžete z něj sloupat vosk. Objeví se červené zdobení.