Třídění korálků

Procvičování jemné motoriky a rozeznávání barev


17. 3. 2017


Podle odborníků má minimálně polovina prvňáčků nějaký grafomotorický problém. Nevědí, zda jsou praváci či leváci, nejsou schopni správně držet tužku, příliš tlačí na papír a každé písmenko vypadá jinak. Předpokladem plynulého, uvolněného a bezúnavného psaní je správný, tzv. špetkový úchop, který umožňuje vysokou míru koordinace svalových skupin prstů a ruky, zpřesňuje pohyby a umožňuje uvolnění ruky při psaní. Špetkový úchop by měl být u dětí navozen, jakmile dítě začíná více kreslit. Rozhodně však před nástupem dítěte do školy.

Kapitán Lipánek si pro vás připravil další zábavnou pomůcku, díky které se vaše nejmenší děti mohou zlepšit v rozpoznávání barev a natrénovat si právě špetkový úchop.  K této pomůcce bude potřeba pořídit korálky v základních barvách a pak už stačí jen lžička a několik prázdných kelímků od Lipánka. Pokud bude vaše dítko motoricky zdatnější, vyměňte lžičku za kleštičky na cukr.

A můžeme začít. Nejmenším dětem nasypte korálky na podložku, odkud si je budou pomocí tří prstů uchopovat samy. Jen nepřestávejte dávat pozor, aby si děti korálky dávaly na správná místa a ne například do pusy. Při práci se lžičkou či kleštičkami na cukr nasypte do větší misky všechny korálky najednou. Podle počtu barev připravte prázdné kelímky od Lipánka.

Nejprve dítěti názorně a pomalu ukažte, jak bude pracovat. Prsty či lžičkou nabírejte korálky po jednom a každou barvu dávejte zvlášť do kelímku. Dbejte na to, aby dítě drželo správně lžičku nebo kleště na cukr a při špatném úchopu děti vždy opravujte.

Toto cvičení pomůže obecně zlepšit jemnou motoriku vašeho dítěte. Uvidíte, že časem bude zdatnější i během jídla při používání příboru a zlepší se jeho grafomotorické schopnosti.