Proč je Lipánek poctivý a dobrý - Díl č. 1 - Bez škrobu

Spustili jsme pro vás nový seriál, v rámci kterého vám přineseme zdůvodnění Proč je Lipánek poctivý a dobrý. V prvním díle se věnujeme škrobu. Přečtěte si, z jakého důvodu ho do Lipánku nedáváme.


30. 4. 2016


Lipánek je tradiční výrobek mnoha generací, a proto dbáme na to, aby neobsahoval nic, co do poctivého a dobrého dezertu nepatří. To by sice mohl říct každý, ale my si za kvalitou našeho výrobku stojíme a jako důkaz vám během nadcházejícího období přineseme jednotlivá konkrétní vysvětlení, proč je Lipánek poctivý a dobrý.


Díl č. 1 - Bez škrobu a stabilizátorů

Někteří výrobci prodlužují trvanlivost smetanových krémů takzvanou termizací - procesem zahřátí výrobku před balením na teplotu až 80 °C s cílem potlačit nebo zastavit aktivitu přítomné mléčné mikroflóry. Přídavkem škrobu nebo jiných stabilizátorů (např. xantanu, guarové mouky, želatiny) se při termizaci zabraňuje vzniku hrubé písčité konzistence, směs tedy díky tomu zůstane hladce krémovitá.

Naše smetanovo-tvarohové krémy Lipánek vyrábíme šetrným způsobem bez termizace, jsou tedy v podstatě čerstvé. Tvaroh se při mísení s ostatními přísadami nezahřívá, proto nemusíme pro zachování jejich hladké krémovité konzistence přidávat žádné stabilizátory ani škrob. Výroba Lipánka se děje za přísného dodržování hygienických podmínek, do kelímků jej plníme na aseptické baličce, není proto nutné kvůli trvanlivosti výrobek termizovat.