Proč je Lipánek poctivý a dobrý - Díl č. 4 - Tradice

Vstupte do bohaté historie smetanovo-tvarohového krému Lipánek.


30. 4. 2016


Už je tomu půl století, kdy naši zákazníci mohli poprvé ochutnat poctivý krém z jihočeské smetany a tvarohu – Lipánek. Na chuti a kvalitě dezertu Lipánek se přes 50 let nic nezměnilo, pouze jeho "kabátky“. Jak Lipánek přišel ke svému jménu nebo kde všude se vyráběl, než se zabydlel v Jindřichově Hradci, se dočtete v Lipánkově historii níže.


Díl č. 4 - Tradice
- 1966: Začátek výroby smetanovo-tvarohového krému Lipánek v Českých Budějovicích
Už je tomu padesát let, kdy poprvé sjel z výrobní linky smetanovo-tvarohový dezert Lipánek. A jak vlastně Lipánek ke svému libozvučnému jménu přišel? Snad díky tomu, že se „narodil“ v jižních Čechách blízko vodní nádrže Lipno. Prohlédněte si jeho historické víčko, na kterém musela být ze zákona natištěna dokonce maloobchodní cena.
- 1975: Přesunutí výroby krému Lipánek do Týna nad Vltavou
Z českobudějovického závodu se Lipánek stěhuje o zhruba třicet kilometrů na sever – do města Týn nad Vltavou.
- 1980: Obal Lipánka mění svou podobu
Původní papírový obal z roku 1966 nahrazuje zamačkávací plastové víčko, na kterém se kromě kresleného obličeje objevil i údaj o dni v týdnu, kdy byl smetanový krém vyroben. Od toho se poté odvíjel datum spotřeby, kdy se vždy uvádělo, aby spotřebitel krém zkonzumoval do dvou dnů od data výroby.
- 1991: Výroba Lipánka začíná v Jindřichově Hradci
Výroba smetanovo-tvarohového krému Lipánek se stěhuje naposledy, a sice do Jindřichova Hradce.
- 1996: Prodloužení trvanlivosti Lipánka na 14 dní
V tomto roce se původní dvoudenní trvanlivost Lipánka prodloužila až na 14 dní a smetanový krém byl představen v novém ekologickém obaluí, což ocenili nejen zákazníci na Slovensku, ale několikrát dokonce i na Seychelách, kam se Lipánek vyvezl.
- 2006: Novinka na českém trhu – DUO Lipánek vanilka-kakao
V tomto roce přichází Madeta s novinkou na českém trhu. Kombinací dvou nejprodávanějších příchutí jedinečnou technologií „Twister“ vzniká nyní velmi oblíbený Lipánek DUO. Ve stejném roce spatří světlo světa i trvanlivá mlíčka Lipánek v příchutích vanilka, jahoda, kakao a neochucené mléko polotučné.
- 2008: Tavený sýr Ferda mění svůj název na Lipánek
V roce 2008 došlo ke zrušení značky taveného sýra Ferda. Místo něj přichází tavený sýr Lipánek.
- 2010: Rozšíření sortimentu pod značkou Lipánek o Lipánek žervé z tvarohu a smetany a Lipánek plátky
V roce 2010 připsala Lipánkovo rodina další přírůstky v podobě plátků z přírodního sýra a lehkého, čerstvého sýra vyrobeného z poctivého Jihočeského tvarohu a smetany - žervé neochucené a s pažitkou.
- 2015: Nová řada čerstvých mlíček Lipánek
Mlíčka Lipánek jsou od poloviny roku 2015 dostupná i v čerstvé variantě v novém balení s praktickým šroubovacím uzávěrem. Čerstvá mléka jsou k dostání v příchutích čokolády, jahod a úplné novinky v podobě karamelu.